21. 1. 1983 – 21. 1. 2018
Ale ne! To nemůže být pravda, říkali si lidé po celé republice. Byla to však krutá realita. Několik dnů po dokončení svého posledního filmu v Maďarsku, v pátek 21. ledna 1983, paní Dana Medřická odchází.
Vědělo se sice, že je již několik dnů po těžkém infarktu v nemocnici, nikdo si ale nepřipustil, že by se už neměla vrátit na jeviště.
Vzhledem k postavení, které Dana Medřická v té době ve společnosti měla se začalo spekulovat, kde se uskuteční smuteční obřad.
O tom ale nerozhodovalo vedení Národního divadla, ale tehdejší mocní. A ti oznámili, že obřad proběhne jen v kruhu rodiny a přátel. Proti tomu se však vzepřeli někteří umělci: Ladislav Pešek, Vlasta Fabianová, Rudolf Hrušínský, Radovan Lukavský, Josef Kemr, Jana Hlaváčová. Důležité taky bylo, že se za pohřeb výrazně postavil ředitel ND Jiří Pauer. Ten, kdo však našel v sobě odvahu, aby na ÚV KSČ poslední rozloučení na jevišti Stavovského, tehdy Tylova divadla, prosadil, byl Luděk Munzar.
A ten se s ní, na prknech divadla které bylo jejím světem, rozloučil.
„ …Dano milá – slyšíš to ticho?
A jestli ne, tak ten tlukot jsou naše unavená, smutná srdce, která se s Tebou nepřišla rozloučit – protože to nejde – ta srdce Tě přišla jenom vyprovodit. Slyším Tvůj nakažlivý smích – a přece pláču. A nejsem sám – je to celý národ. Tak nám to odpusť …“
Divadlo bylo narváno až do posledního místečka. Tisíce lidí se tísnily kolem něj a připravily své herečce nádhernou neorganizovanou poctu. Pravý lidský hold.
Oficiální delegace byla zaskočena a zahanbena. Byla svědkem vzrušené atmosféry nabité obrovskou láskou a úctou všech přítomných k velké umělkyni, ale i nevýslovným vzdorem vůči jejímu nespravedlivému osudu.
„… Už dávno si postavila pomník, velikej, krásnej a živej. Patří mezi ty, kteří neodcházejí. Zůstává mezi námi ve všem a všude. A bude mezi námi, dokud my tu budeme.” Honza Víšek
„… Krevní královna Thálie! Neznám chvilky, kdy by si posteskla! Vždy byl slyšet jen a jen smích! Nikdy nezmeškala zkoušku! Nikdy nepřispěla do zákulisních drbů! Nehrála si na přední dámu Národního divadla – ona jí prostě byla! Navzdory všem rádoby „národním“ umělkyním. Soudruzi neměli rádi nádherné lidi.“ Eduard Pavlíček.
Na jevišti Stavovského divadla / budova Národního divadla byla v té době v opravě/